Reklamní agentury – jak si správně vybrat?

Reklamní-agentury-článek-arrow-marketing

2022-11-17

Reklamní agentury nejsou jen dodavatelé služeb. Pokud si správně vyberete, jsou to zároveň strategičtí partneři, kteří pomáhají rozvíjet vaše podnikání různými aktivitami, které dotáhnou od nápadu k výsledkům. A protože nejde o korunové položky, je nutné si dávat při výběru agentury velký pozor. Nevhodný výběr může přinést zklamání, špatné obchodní výsledky a frustraci. Jak ale poznat, zda je daná reklamní agentura pro vás ta pravá?

V tomto článku se zaměřujeme na následující:

  • specializace
  • podmínky spolupráce
  • oborová zkušenost
  • recenze, reference a doporučení

Specializace

Doby extrémně úzké specializace agentur jsou dávno za námi. Zvlášť s přihlédnutím k faktu, že jsou často marketingové aktivity různě provázané. Pokud už se někdo věnuje pouze jedné úzké oblasti, je to spíše freelancer nebo subjekt, který má dlouhou tradici nebo monopol. Výčet obvyklých specializací vám nicméně může pomoci při zúžení výběru z potenciálních kandidátů. 

Digitální marketingová agentura

Specialisté na digitál, kteří kromě tradičních médií zařídí prakticky cokoliv, pokud to jen trochu souvisí s online světem. Psaní textů, tvorba nápadů, PPC kampaní, SEO a další. Jinými slovy zařizují kreativu i exekutivu.

V rámci jednotlivých oblastí digitálu samozřejmě existují agentury zaměřené pouze na výkonnostní kampaně (PPC agentury), optimalizaci pro vyhledávače (SEO agentury), správu sociálních sítí (social media agentura), tvorbu obsahu (content marketing) či navrhování webů.

Kreativní agentura

Kreativní agentury se zaměřují, jak již název napovídá, spíše na tvůrčí část marketingového světa. Klientům přinášejí vize, nápady, koncepty komunikace a další nekonvenční myšlenky přispívající k odlišení v marketingové šedi. Exekutivní složka se obvykle zpracovává s jiným typem agentury, která myšlenky převede ve výstupy a výsledky.

PR agentura

Když jsme zmínili koncepty komunikace, ty může zpracovávat i PR agentura. Ta se stará o image produktů i firmy navazováním a udržováním vztahů s médii, investory, odborníky i zákazníky. Dělá to například pomocí tiskových zpráv a konferencí a svou podstatou je ze všech zmíněných specializací v tomto článku nejblíže novinařině.

Mediální agentura

Mediální agentura pro své klienty shání reklamní prostor v různých médiích. Dokáže vaše sdělení dostat do televizního či rozhlasového vysílání či na weby. Kromě samotné části nákupu, zvané media buying, se zabývá media planningem. Ten spočívá v plánování a rozvržení mediálních prostor a frekvenci jejich nasazení. Veškeré aktivity tento typ agentur zakládá na media research, tedy zkoumání a vyhodnocování jednotlivých médií například podle charakteru cílové skupiny.

Personální agentura

I tento typ agentury do výčtu nepochybně patří, přestože byste ji sem na první dobrou asi nezařadili. Personální agentura je specifickým typem reklamní agentury, která místo zákazníků shání pomocí různých nástrojů propagace vhodné kandidáty na pracovní pozici a může přitom spolupracovat i s jinými typy agentur.

Grafická agentura / Tisková studia

Zpracování grafických podkladů a materiálů i výroba tiskových reklam od vizitky po billboard. Tak by se dala definovat oblast grafických a tiskových studií, jejichž výstupy jsou používány v kampaních jiných druhů reklamních agentur.

Eventová agentura

Jak již název napovídá, jde o pořádání událostí. Veletrhy, výstavy, roadshow, festivaly ale i oslavy a večírky pro firemní partnery i vlastní zaměstnance. A co třeba vyladěný teambuilding se skvělým cateringem? Tohle všechno pro vás dokáže “eventovka” zařídit. Jsou to specialisté na produkci.

Full service agentura

Ferda mravenec marketingového světa. Agentury tohoto typu kombinují aktivity dříve vyjmenovaných specializací pod jednou střechou. Jejich služby jsou zpravidla nejdražší, ale také nejlépe provázané, protože vznikají v rámci jednoho subjektu. Expertíza v jednotlivých oblastech nicméně nemusí být tak velká, jelikož jde záběr aktivit spíše do šířky než do hloubky.

Podmínky spolupráce

Teď máte jasno o tom, co od jaké agentury očekávat. Je čas dohodnout se na spolupráci. Pořádek dělá přátele – možná trochu klišé, ale v prostředí marketingu je více než platné. Co není na papíře nebo není jasně definované v psané komunikaci, jako by neexistovalo. 

Cenové nabídky, smlouva, podmínky rozvázání spolupráce, fakturace a reporting. To vše by vás mělo zajímat, když se chcete zavázat ke spolupráci. Ruku v ruce s tím jde i komunikace. Pokud se vám zdá být neprofesionální, nedostatečná či chaotická, vemte nohy na ramena a rychle pryč. Vše musí být transparentní jako voda, jinak se vykoupete v blátě.

Oborová zkušenost

Zabývala se daná agentura někdy podobným byznysem? Tím lépe pro vás. Zkušenost s vaším oborem působnosti se u vybrané agentury opravdu hodí. Čím specifičtější je vaše oblast, tím je zkušenost s ní důležitější. Znamená to ušetřený čas, peníze i menší pravděpodobnost neúspěchu.

Recenze, reference, doporučení

S oborovou zkušeností jsou velmi úzce provázané recenze , reference a doporučení. Přihlédněte k nim, pokud si stále nejste jistí. Negativní zkušenosti jiných vás pomohou zachránit od vlastního zklamání. To samé platí o doporučeních, která jsou rovna hodnotě zlata. I k těm ale přistupujte opatrně. Jen protože něco fungovalo vašemu známému, neznamená, že bude vše zalité sluncem i ve vašem případě.

Závěr

Teď už víte, jak vybrat tu správnou agenturu pro potřeby vašeho byznysu. Pokud se budete řídit alespoň podle kritérií v tomto článku, neměli byste se vyloženě spálit. Nutné je myslet na to, že když někdo říká, že dělá všechno a perfektně, tak pravděpodobně lže. Ty nejlepší marketingové agentury vám klidně řeknou, že je něco mimo její kompetence. Otevřená komunikace by pro někoho, kdo má komunikovat jménem vašeho byznysu, měla být alfou a omegou všeho.

Co do zmíněných faktorů zahrnout nejde, je faktor lidský. I sympatie mohou hrát roli v úspěšnosti spolupráce. Přece jenom je vztah reklamní agentury a klienta skoro jako vztah mezi lidmi. Pokud jsou oba s tím druhým spokojení a vzájemně se posouvají, všichni jsou šťastní.

Co do zmíněných faktorů zahrnout nejde, je faktor lidský. I sympatie mohou hrát roli v úspěšnosti spolupráce. Přece jenom je vztah reklamní agentury a klienta skoro jako vztah mezi lidmi. Pokud jsou oba s tím druhým spokojení a vzájemně se posouvají, všichni jsou šťastní.

Zajímavost na konec: První reklamní agentura na světě

První reklamní agentura na světě s názvem Jem White vznikla v Londýně v roce 1800 a byla založena Williamem Taylorem. Nebyl to ale kreativec nebo odborník na strategii. Fungoval prakticky vzato jako obchodní zástupce v oblasti mediálního prostoru od roku 1786, než založil agenturu. Na stejném principu, ale ve světovém měřítku, Volney B. Palmer založil v roce 1842 agenturu v americké Philadelphii. Skoupil v tisku reklamní plochy, které pak přeprodával jiným inzerentům za vyšší částky.

První “opravdovou” full service agenturou v moderním slova smyslu byla N.W. Ayer & Son, která fungovala od roku 1869 až do roku 2002 a pocházela taktéž z Philadelphie.

Chcete specialisty na online? Využijte našich služeb. K dispozici je vám náš konzultant a také tým specialistů. Rádi vám představíme všechny naše služby, abyste měli jistotu, že jsme pro vás ta správná agentura. Kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci a cenovou nabídku.

Může Vás zajímat…

PPC agentury

PPC agentury

Máte zájem o spolupráci s někým, kdo rozumí online marketingu. Chcete získat návštěvnost na webu, rozšířit zákaznickou...

Jak zvýšit konverzní poměr

Jak zvýšit konverzní poměr

Konverzní poměr, neboli poměr mezi počtem návštěvníků webové stránky a počtem těch, kteří provedou nějakou cílenou...