Shoptet marketing aneb jak na marketing pro e-shop

Jak-na-marketing-pro-eshop-clanek

2022-11-23

Marketing vašeho Shoptet e-shopu není vůbec složité zajistit – máte spoustu možností, jak váš online obchod propagovat a zvýšit prodeje. V tomto článku si všechny možnosti postupně projdeme.

Co je Shoptet?

Pokud nevíte co Shoptet je, ve zkratce to je e-shopové řešení, které je přizpůsobené lidem, co nejsou programátoři – svůj online obchod si přes Shoptet může vytvořit skoro každý.

Má přes 31 tis. e-shopů, 48 mld. Kč roční obrat a dal by se přirovnat k celosvětové značce Shopify.

Při tvorbě Shoptet e-shopu si vyberete jednu z šablon kterou následně upravíte podle vlastní libosti. Taky se vám stará o hosting, provozování systému, příjem plateb a z našich zkušeností má velmi ochotný zákaznický servis – support.

Jak na marketing e-shopu

Při propagaci e-shopu máte spoustu lukrativních možností. Asi nejvíc typickou možností je placená PPC reklama na sociálních sítích a Google. Existuje však spousta alternativ, například SEO, díky kterému můžete získat dlouhodobou organickou návštěvnost.

Nejpoužívanější možnosti marketingu Shoptet e-shopu:

Placená reklama – PPC

PPC reklama, nebo česky platba za kliknutí, je způsob inzerce, kdy platíte za každý proklik, který udělají vaši potenciální zákazníci z reklamy na vaše stránky. Mezi nejznámější PPC systémy patří Google, Seznam, Facebook a Instagram. Jedná se tedy o velké sociální sítě, které mají dostatek dat ke správnému zacílení na vaše zákazníky.

K výhodám PPC reklamy patří měřitelnost výsledků, přesné cílení na potenciální klienty (např. podle demografií, zájmů či hledaných klíčových slov), rychlost návratnosti, flexibilita a budování povědomí o značce.

Každý konkrétní systém má své specifika – například vyhledávač Google Ads má výhodu, že vaše reklama je cílená na určitá klíčová slova a většina lidí, co tato slova hledá, už má záměr nakoupit (např. když někdo do Google zadá klíčové slovo “matcha čaj”, většinou už hledá matchu, kterou chce koupit).

Facebook a Instagram jsou oproti Google ve fungování odlišné. Oslovujete totiž lidi, kteří zatím nemusí mít nákupní záměr. Ovšem mají obrovskou výhodu v rámci možnosti cílení inzerce a také širokou nabídkou reklamních formátu. I díky tomu má Facebook a Instagram vysoká procenta online prodejů a jsou to kanály, které by rozhodně neměly chybět ve vašem Shoptet marketingu.

SEO – Search Engine Optimization

SEO česky znamená optimalizace vyhledávače, zejména pro Google. Jednoduše řečeno jde o to, že čím více času investujete do SEO, tím víc dostanete organické návštěvnosti z vyhledávače, jelikož vyhledávače upřednostňují vhodně optimalizované weby.

To znamená například, jak dlouho se vám načítá váš web, jestli na něm nemáte duplicitní obsah, jestli máte dostatek zpětných odkazů, jaké máte v obsahu klíčová slova, jestli máte funkční filtry u produktů apod.

SEO je výhodné v tom, že investici uděláte dopředu, výsledky sice nejsou hned, ale eventuálně se dostaví a budou se dostavovat roky poté. Díky SEO tak zvýšite efektivitu PPC reklam i hodnotu vašeho e-shopu. SEO je totiž dlouhodobé a stejně jako brand zvyšuje také hodnotu vašeho e-shopu.

Srovnávače zboží

Vyhledávače/srovnávače zboží, jako je například Heureka, jsou nástroje, které umožňují nakupujícím porovnat ceny, možnosti dopravy a víceméně zjistit, ze kterého e-shopu je nejvýhodnější nakoupit.

Narozdíl od lidí, co se do obchodu chodí pouze dívat, na srovnávače zboží většinou chodí lidé vyloženě s úmyslem nakoupit.

Po celém světě jsou nejznámější Google nákupy, které jsou zároveň i nejvíce pokročilé v optimalizaci reklamy.

V Česku byste určitě měli využít nejpoužívanější výše zmíněnou Heureku, dále třeba Zboží.cz, Favi v rámci nábytku nebo Glami pro segment oblečení.

E-mail marketing

Newslettery jsou další skvělou možností marketingové propagace, i když jsou velmi podceňované. Pokud již máte emailový list zákazníků, který jste za dobu fungování nasbírali, děláte chybu, pokud jej nevyužíváte.

Emailový marketing je skvělá možnost, jak dát vašim zákazníkům vědět o nových produktech či nadcházejících slevách.

To můžete dělat rovnou ze Shoptetu. Emaily můžete nadesignovat podle vašeho brandu a odkázat rovnou na vaše produkty.

Výhodou emailů je, že se dají personalizovat, dostanete instantní feedback, jsou ve své podstatě zdarma a zvýší vám prodeje. V naší agentuře nejčastěji používáme pro e-mail marketing nástroje jako Mailchimp nebo Ecomail.

Sociální sítě

Propagace na sociálních sítích jako je Instagram, Twitter, Facebook, Pinterest, LinkedIn, TikTok a Youtube je další přínosem pro váš Shoptet marketing. Nemusíte být všude, ale je důležité, abyste byli tam, kde jsou vaši zákazníci.

Například Instagram a Pinterest využívejte, pokud váš produkt či služba vizuálně zaujme, zdali můžete k vašemu produktu tvořit obsah a pokud máte možnost pracovat s influencery.

Marketing na sociálních sítích je o tvorbě obsahu a následných interakcí s vašimi zákazníky v komentářích, sdílení příspěvků apod.

Být aktivní na sociálních sítích znamená, že zvýšíte povědomí vaší značky, podpoříte prodeje vašeho produktu a hlavně zvýšíte počet sledujících a tím pádem i potenciálních zákazníků vaší firmy.

Buďte s příspěvky konzistentní, využívejte moderní formáty jako stories a reels, a nepřestávejte produkovat obsah. Samozřejmě je pravidlo, aby obsahu nebylo příliš, ale to se stává velmi zřídka. U sociálních síti také platí, že kvalita > kvantita, takže na tohle také určitě dbejte.

Slevy a slevové kupóny

Který Čech by neměl rád slevy? Tento kanál by pro Shoptet marketing určitě neměl být opomíjen, jelikož v naší malé zemi je extrémně efektivní.

Ano, má sice nevýhody – požírají marži a hodně lidí začne slevový kód hledat až po spatření kolonky “vložte slevový kód”.

Slevy a slevové kupóny však mají i spoustu výhod – přináší návštěvnost a zákazníky i v období, kdy nemáte hlavní sezónu. Můžete také získat na svou stranu i nové zákazníky, kterým to usnadní vyzkoušení si vašich produktů.

Prodáváte produkty, které se dají nalézt ve více e-shopech? Pokud ano, máte možnost přebrat zákazníka vaší konkurenci – opět jednoduše díky tomu, že nabídnete slevový kupón a tím pádem levnější variantu. K tomu nabídněte nějaký upsell a voilá – zisk je najednou vyšší.

Pokud se vám vyplatí kupóny si však budete muset zodpovědět vy sami. Ne v každém segmentu je to výhodné, ovšem pokud se zajímáte o Shoptet marketing, je dost pravděpodobné, že prodáváte fyzické produkty, na které slevu můžete uplatnit.

Pár slov na závěr

Jak sami vidíte, existuje spousta způsobů, jak zajistit prodeje na vašem e-shopu. V naší agentuře máme velmi pozitivní zkušenosti s marketingem pro Shoptet e-shopy. Rádi poradíme a pomůžeme i vám zvýšit návštěvnost a prodeje. Nezávazně nás kontaktujte a pobavíme se o možnostech pro váš segment.

Může Vás zajímat…

PPC agentury

PPC agentury

Máte zájem o spolupráci s někým, kdo rozumí online marketingu. Chcete získat návštěvnost na webu, rozšířit zákaznickou...

Jak zvýšit konverzní poměr

Jak zvýšit konverzní poměr

Konverzní poměr, neboli poměr mezi počtem návštěvníků webové stránky a počtem těch, kteří provedou nějakou cílenou...